OK
شرکت سابیر

افتتاح سد چم‌شیر توسط رئیس‌جمهور

با حضور رئیس جمهور سد چم‌شیر به عنوان بلندترین سد بتنی غلطکی غرب آسیا افتتاح شد.

.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، سد چمشیر به عنوان بلندترین سد بتنی غلطکی غرب آسیا را افتتاح و از واحد اول نیروگاه این سد نیز بهره‌برداری کرد.

  مطالعات ساخت این سد در سال 1373 و عملیات اجرایی آن از سال 1389 با اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های ذیربط و با اعتبار 230 میلیون یورویی توسط شرکت سابیر آغاز گردید.

  بیش از ده سال تلاش مستمر مدیران، مهندسان و کارکنان شرکت سابیر، عملیات پیچیده و نوین ساخت سد بتنی غلطکی در ابعادی چنین عظیم در کشور را به سرانجام رسانده و این سد با حضور رئیس جمهور در تاریخ 26 تیرماه به بهره‌برداری رسید.

شرکت سابیر، در طول 6 دهه فعالیت خود در بالاترین سطوح عملیات عمرانی حوزه‌ی آب کشور، همواره توانسته است به عنوان مجری پروژه‌های نوین و عظیم کشور ایفای نقش نماید؛ با بهره‌برداری از سد چم‌شیر، برگ زرین دیگری به دفتر افتخارات این شرکت افزوده شده و توفیق خدمت‌رسانی به ملت شریف ایران بار دیگر نصیب همکاران و همراهان این شرکت گردید.

  سد چمشیر با ارتفاع 151 متر و طول تاج 580 متر، دارای مخزنی به حجم 2.3 میلیارد متر مکعب، دریاچه‌ای به طول 48 کیلومتر و مساحت دریاچه 51 کیلومترمربع در تراز نرمال است.

همچنین نیروگاه برق‌آبی چمشیر دارای 3 واحد بزرگ هر یک به ظرفیت 55 مگاوات و دو واحد کوچک (زیست محیطی) هر یک به ظرفیت 5.5 مگاوات (جمعا 176 مگاوات) است که از طریق پست 230 کیلوولت چمشیر به شبکه سراسری متصل می‌شود.

  مهمترین هدف از احداث این سد، تعدیل شوری رودخانه زهره و بهبود کیفیت آب پایین دست است که با ذخیره‌سازی سیلاب در ماه‌های تر و رهاسازی آب در طول سال به ویژه در بازه زمانی خرداد تا مهر ماه می‌تواند ضمن جلوگیری از ایجاد خسارت ناشی از سیل، باعث شکوفایی و رشد اقتصادی منطقه و تامین امنیت غذایی شود.

  آبگیری سد چمشیر 27 دی ماه سال گذشته با موفقیت انجام شد و خوشبختانه نتایج پایش مستمر کیفیت آب مخزن به همراه کنترل و تنظیم میزان رهاسازی آب، حاکی از نقش بسیار مثبت سد چمشیر بر روی کیفیت آب پایین دست است.

.

                                      

                                      

                                      

                                      1402/04/27

Bookmark and Share   شماره خبر :4845 تعداد بازدید :905

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload