سرانجام ناخوش پروژه قطار شهری کرج
اخبار اجتماعی
سرانجام ناخوش پروژه قطارشهری
منتشر شده در 28 شهریور 1395
در پی بی تدبیری مجموعه مدیریت شهری کرج - سرانجام ناخوش پروژه قطارشهری
کرج – خاکپور
عقد پیمان، شروع کار، ادامه روند اجرا، بروز تحریم ها و تبدیل پیمان از ارزی به ریالی، اعلام غیرقراردادی فسخ پیمان از سوی کارفرما، عدم تامین منابع مالی از سوی کارفرما در مقاطع مختلف، رکود در زمان هایی که پول تزریق نشده، آغاز ناسازگاری از سوی کارفرما بنا بدلایل نه چندان روشن و..... که در نهایت منجر به بروز اختلافات فیمابین کارفرما و پیمانکار گردیده و پروژه را به تعطیلی کشاند و در پی آن صدها کارگر در روزهای پایانی سال با دست خالی شرمسار خانواده های خود شدند آیا کسانی که در این اتفاق دست داشتند می توانند شرایط روحی این پدران و همسران دست خالی را در آغازین روزهای سال نو درک کنند؟ هرگز، چرا که اگر می توانستند درک کنند چنین بلایی سر کارگران زحمت کش قطار شهری نمی آوردند.
مدیر عامل شرکت سابیر(پیمانکار) در گفتگو با خبرنگاران با صراحت گفت: سابیر بعنوان پیمانکار به کلیه مفاد پیمان متعهد بوده و به بند بند آن عمل کرده است. وی تاکید نمود: در لایحه بودجه قید شده که 50 درصد بودجه سالانه این پروژه را شهرداری و مابقی آن را دولت پرداخت کند اما تا امروز شهرداری کرج پولی پرداخت نکرده است. سجادی بیان داشت : در این رابطه اولین قصور را شهرداری انجام داده که به تعهداتش عمل نکرده که می بایست 50 درصد بودجه که در لایحه به تصویب رسیده را تامین کند.
قابل ذکر است مدیر عامل سازمان قطار شهری کرج نیز در مصاحبه ایی که در تاریخ 28 مهر ماه 1393 انجام داده است از عملکرد شرکت سابیر و پیمانکاران فرعی اعلام رضایت نموده و بیان داشته که تنها مشکل متروی کرج تامین منابع مالی است.
و اما آخرین اظهار نظرات از سوی مدیریت شهری، محمود دادگو رئیس شورای شهر کرج در گفتگو با خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: تمکین نکردن پیمانکار به قانون مشکلاتی را در ادامه پروژه قطارشهری کرج بوجود آورد. وی افزود: مدیریت شهری کرج اراده کرده که با انتخاب پیمانکار جدید این پروژه را ادامه دهد!!!!!!
وی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرده است: در نشستی که با حضور استاندار البرز بعنوان رئیس شورای قطار شهری و سایر اعضای شورای سازمان قطارشهری برگزارشد، اعلام کردیم که نمی خواهیم با این شرکت کار کنیم، دادگو با تاکید بر اینکه حاضر هستیم آنچه خسارت قانونی باشد بپردازیم، گفت: برای ادامه کار حتی ما حاضر به تعدیل شدیم و در شورای عالی فنی نیز صحبت کردیم.
مجموعه مدیریت شهری باید در پاسخ به افکار عمومی با توجه به اهمیت پروژه، دلایل متقن و مستند ارائه دهد، رئیس شورای شهر اظهار نموده: "ما نمی خواهیم " شما بعنوان نمایندگان مردم مسئولیت قانونی و شرعی دارید که در خصوص هر یک ریالی که هزینه می کنید پاسخگو باشید، چه شده است که در مورد سرمایه های میلیاردی شهر به این سادگی تصمیم می گیرید، اعلام خلع ید و بکارگیری پیمانکار جدید متضمن هزینه های بالایی است که به این شهر و مردمش تحمیل می کنید. عملکرد پیمانکار در پروژه های مشابه در کشور و اخذ رتبه های برتر در حوزه عمران نشاندهنده توانایی این شرکت در اجرای چنین طرح هایی می باشد، چه جایگزین مناسبی برای این پیمانکار دارید که ادامه کار را به آن بسپارید، آیا کننده کار آن را به سرانجام برساند بهتر است یا حضور پیمانکار جدید و طی همان مسیر جلو آمده و هزینه کردهایی که به نفع هیچکس نیست.
رئیس محترم شورای شهر کرج، اگر پیمانکار به قانون تمکین نکرده است کارفرما باید خسارت بپردازد؟ از کدامین محل خسارت قانونی تامین خواهد شد؟ آیا از میزان خسارتی که باید از بیت المال پرداخت شود اطلاع دارید که چنین تصمیمی اتخاذ کرده اید؟ اگر حاضر به پرداخت خسارت هستید چرا همین مبلغ را به پروژه تزریق نکردید که کار به تعطیلی نکشد و خسارات فراوان مالی و روانی آن به مردم تحمیل نشود، چرا همان زمان با اعلام فسخ غیرقراردادی پیمان اقدام به فروش اوراق مشارکت نمودید؟ شورای شهر کرج 5 هزار میلیارد ریال مجوز فروش اوراق مشارکت را به قطار شهری داده که 1000 میلیارد ریال آن را فروخته اید و در حساب قطار شهری است و هر سه ماه مبلغی بهره به آن تعلق می گیرد و از آن کم می شود ولی این پول را در اختیار شرکت سابیر قرار ندادید که پروژه ادامه پیدا کند.
در پایان باید گفت از استاندار البرز بعنوان رئیس شورای قطار شهری کرج انتظار می رفت در مقابل تصمیم گیری هایی که خسارات جبران ناپذیری به شهر و شهروندان وارد می کند، مقاومت نموده و با بهره مندی از نظرات کارشناسان و متخصصان از بروز چنین فرجام ناخوش آیندی برای یکی از مهمترین پروژه های ملی جلوگیری می کرد.
لازم بذکر است ، شرکت سابیر وابسته به نهاد عمومی و تامین اجتماعی است و تمام منافع آن به بیمه شدگان تامین اجتماعی تعلق می گیرد.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای شرکت سابیر محفوظ است
طراحی و توسعه : دفتر فنآوری اطلاعات شرکت سابیر